Każdy z kierowców ma czasami takie chwile, w których sam nie wie gdzie ma jechać. Najczęściej zdarzają się one w nowych miastach lub w miastach na tyle dużych, że nie sposób znać ich całą topografię. Zawsze wtedy z pomocą może nam przyjść nawigacja samochodowa.
Nawigacja GPS jest niewielkich rozmiarów komputerkiem, do którego wgrać należy system nawigacyjny oraz mapy krajów, po których się poruszamy. Cała magia elektronicznej mapy rozbija się o odbiornik sygnału z satelity. To dzięki niemu nawigacja samochodowa umiejscowi nas na mapie oraz określi kierunek, w którym mamy jechać.
Oczywiście to nie jedyne zalety nawigacji GPS. Potrafi ona bowiem o wiele więcej. Dzięki łączeniu się z satelitą co kilka sekund, system może dokonywać obliczeń. Z nich dowiemy się jaki odcinek już pokonaliśmy, a jaki pokonać jeszcze musimy. Ponadto obliczenia pozwolą podać naszą przybliżoną prędkość. Jest one o tyle ważna, że dzięki niej nawigacja samochodowa poinformuje nas odnośnie przewidywanego czasu jazdy.
System nawigacji GPS, jak każda inna zdobycz techniki, nie stoi w miejscu i cały czas rozszerza swoje możliwości. Dzięki temu urządzenie głosowo poinformuje nas o masztach fotoradarów, czy miejscach, w których często prowadzone są radarowe kontrole prędkości. Ciekawą zdobyczą jest także system informowania o sytuacji na drodze. Korzystając ze specjalnej bazy danych zaplanuje naszą trasę tak, aby ominąć najbardziej zakorkowane miejsca.
Z pewnością domyślacie się, że nawigacja GPS odnajduje swoje zastosowanie nie tylko w przypadku osób prywatnych, ale także klientów biznesowych. Bardzo często osoby otrzymujące od pracodawcy auto, w pakiecie dostają też i nawigację samochodową. Rozwiązanie takie ma wpływać nie tylko na wygodę użytkowania takiego pojazdu, ale także nadzór floty firmowej. Pracodawca po sczytaniu danych określi przebieg, trasy, po których się poruszamy oraz przybliżone spalanie. W ten sposób będzie mógł sprawdzić czas naszej pracy oraz optymalizować pokonywane odcinki. Możliwe będzie także łatwe dbanie o oszczędności.